Jak optimalizovat názvy produktů pro efektivní kampaně Google Ads

03.04.2024

I když se o nich moc nemluví, kvalitní názvy produktů jsou klíčem k tomu, aby algoritmus účinně pochopil, na koho chcete cílit reklamu = dosáhnutí vyšší míry prokliku (CTR).

Skvělá zpráva je, že máme možnost upravovat názvy produktů přímo v Google Merchant Centru a analyzovat následné změny v čase.

Abychom dosáhli vyššího CTR a zajistili, že algoritmus skutečně pochopí naši cílovou skupinu, musíme zohlednit nejčastější hledané výrazy a pomyslnou strukturu nadpisů.

V sekci Produktů v Google Ads můžeme sledovat nejčastější zobrazované produkty, jejich CTR, konverzní poměř a další metriky. Toto je výchozí bod pro optimalizaci názvů produktů.

V náhledu produktů můžeme vidět, že pokud jde o klíčová slova, nemáme k dispozici velký prostor. Ve většiny případů se zobrazí první 3-4 slova (záleží na počtu znaků jednotlivých slov). Je důležité si však uvědomit, že algoritmus vidí celý název produktu. Zde je prostor na sdělení algoritmu, jaký je váš produkt a na jaká klíčová slova se chcete zobrazovat.

Samozřejmě máme k dispozici také popis produktu a další atributy, ale název produktu má největší vliv.

Představme si, že jsme koncový uživatel

Jak hledáme produkty? Jaké fráze píšeme do vyhledávače? Na co slyšíme a na základě čeho klikáme na reklamy?

Máme celou škálu nástrojů, které nám mohou pomoci lépe pochopit, jak se naši uživatelé na internetu chování. Plánovač klíčových slov v rámci Google Ads nám dokáže říct, jaké výrazy konkrétních produktů mají největší zobrazení apod. Můžeme si také zahrát na koncového zákazníka – jak napíšeme náš produkt?

Před několika lety představil server Search Engine Land případovou studii, která ukázala, jak důležité je optimalizovat nadpisy.

A výsledek?

Produkty s vyšším výskytem klíčových slov zaznamenaly nárůst hodnoty CTR o 18 %. Pokud však do názvu produktu přidali explicitní přesnou shodu hledaného výrazu, nárust činil až 88 %.

Je opravdu nutné vědět, co naši zákazníci hledají a na co slyší. Při tvorbě názvů produktů může pomoci i určitá šablona kombinující jednotlivé atributy produktu viz. níže.

Značka + Typ výrobku + Barva + Materiál

Značka + Velikost (délka, šířka, výška) + Typ výrobku + Barva

Materiál + Typ výrobku + Barva + Značka

Styl + barva + typ výrobku + značka

Typ výrobku + Velikost + Barva + Vlastnosti + Značka

Příležitost + typ výrobku + vlastnosti